28 відгуків
+380 (50) 582-46-53
+380 (99) 405-22-40
+380 (99) 944-61-92
Nova Sphera

У Великобританії медики в шоці від бактерії, яку не вбити ні один антибіотик!

У Великобританії медики в шоці від бактерії, яку не вбити ні один антибіотик!

У Великобританії медики в шоці від бактерії, яку не вбити ні один антибіотик!
У лікарнях Великобританії зараз паніка, повідомляє BBC. У госпіталях з'явилася бактерія, з якою не можуть справитися самі потужні антибіотики. Лікарі говорять про те, що ці мікроорганізми були завезені пацієнтами, які робили собі пластичні косметологічні операції в Індії та Пакистані.
Зараз до медиків звернулося близько 50 людей, у яких знайшли ці бактерії. Але фахівці побоюються, що інфекція може поширитися дуже скоро по всьому світу.
Сама бактерія «ховається» в інших мікроорганізмів, таких як кишкова паличка. Вчені стверджують, що такі симбіози можуть викликати інфекційні хвороби, які не будуть подаватися лікування.
Інфекція вже швидко розходиться по лікарнях Великобританії від пацієнта до пацієнта. Зараз людей з першими ознаками зараження миттєво ізолюють від інших хворих. Вчені почали розробку потужного ліки, яке могло б впоратися з небезпечною бактерією.
Не так страшний СНІД як супербактерия. Нова виявлена вченими зараза стійка до всіх антибіотиків
Днями Всесвітня організація охорони здоров'я повідомила світу про нову загрозу — появі бактерії з геном NDM-1, здатної розщеплювати всі існуючі антибіотики і тому практично невразливою. З приводу її поширення по світу ВООЗ оголосила високу ступінь тривоги. ЗМІ охрестили новий феномен супербактериями, або суперинфектами. Втім, експерти попереджали про це давно — в останні роки віруси і бактерії все частіше стають стійкими до антибіотиків, і лікарі всерйоз говорять про те, що ця група ліків себе вичерпала — пора шукати їм заміну. Є надія на майбутнє — вирішив з'ясувати оглядач "МК".
На минулій в Москві сесії Європейського бюро ВООЗ його представили заявили, що суперинфекты вже почали поширюватися по світу у зв'язку з активними міграційними процесами. Перший випадок смерті від супербактерії з геном NDM-1, стійкої навіть найпотужнішим з існуючих у світі антибіотиків, був зареєстрований ще в червні — в госпіталі Вільного університету Брюсселя помер пакистанець, який нещодавно прибув з батьківщини, де він потрапив в ДТП і лікувався в місцевому госпіталі. Після прибуття до Бельгії рана не гоїлася — лікарі виявили у хворого штам бактерії, що володіє дуже сильною здатністю протистояти ліків. Причиною смертельного захворювання став ген, здатний перетворювати звичайні хвороботворні бактерії в суперагенти. Ці мікроорганізми можуть викликати захворювання сечостатевої системи, черевної порожнини, пневмонію, сепсис, менінгіт та інші хвороби. Ген може напряму потрапити в кров через відкриті рани.
Вперше його виявили в 2009 році в Індії — з тих пір зафіксовано близько 130 випадків зараження. А минулого тижня моз Великобританії відразу повідомив про 37 випадках інфікованих NDM-1. До сьогоднішнього дня ген знайшли вже і в жителів Австралії, Канади, США, Нідерландів та Швеції. Вчені побоюються, що у світі може початися епідемічне поширення інфекцій, які практично не піддаються лікуванню.
Під час сесії Європейського бюро ВООЗ в Москві його голова Сузанна Якаб повідомила, що поки у експертів ВООЗ ще надто мало даних про нову супербактерії, однак планується проведення ретельних досліджень на цей рахунок.
Втім, тема супербактерій спливає не вперше. Періодично з'являються повідомлення про тих чи інших інфекціях, проти яких перестають діяти навіть самі сильні антибактеріальні препарати. До прикладу, в минулому році експерти моз тій же Великобританії оголосили тривогу у зв'язку з тим, що передається статевим шляхом гонорея ризикує стати стійкою до ліків супербактерией — гонокок почав стрімко адаптуватися до ліків.
На сполох б'ють і американці: учені з Техаського університету стверджують, що медики не можуть розраховувати на антибіотики — вони перестали справлятися з вічно змінними супербактериями, що виробляють особливі, що руйнують ліки ферменти. "У нас нічого не залишилося в запасі — вивчення генів не допомагало нам впоратися з бактеріями", — констатують американські дослідники.
У 2009 році більше 25 тисяч пацієнтів в країнах Євросоюзу померли через інфекцій, спричинених бактеріями, стійкими до безлічі існуючих ліків. Чим досконалішими стають антибактеріальні препарати, тим більш досконалі методи захисту від них виробляють бактерії. Повсюдне застосування антибіотиків, а також практична відсутність нових ліків цього спектру починаючи з 70-х років XX століття (за останні 20 років розроблено всього 2 нових антибіотика!) призвело до того, що сьогодні в Європі близько 400 000 чоловік щорічно захворюють бактеріальними інфекціями, зумовленими резистентними до антибіотиків мікроорганізмами.
Наші вчені ставляться до повідомлень про супербактериях з геном NDM-1 поки обережно, але визнають, що стійкість до антибіотиків вже перетворилася для Росії в національну біду. За оцінками експертів, кількість жертв стійкості до антибіотиків у Росії істотно перевершує аналогічні показники смертності від атипової пневмонії, пташиного грипу та вірусних лихоманок.
Щорічно багато тисяч росіян гинуть тому, що антибіотики перестають справлятися з більшістю інфекцій, від яких ще недавно лікарі ефективно виліковує. Нещодавно у Свердловській області кілька дітей померли від, здавалося б, банальної гнійно-септичного захворювання. Мікроби виявилися резистентними до антибіотиків, і дітей просто не було чим лікувати...
Проблеми антибіотикорезистентності був присвячений "круглий стіл", що відбувся минулого тижня в Будинку вчених РАН. Провідні експерти охорони здоров'я країни спробували розібратися, у чому її причина, і запропонували шляхи її вирішення.
Чому антибіотики стають безсилими перед мікробами? По-перше, їх безсистемно призначають лікарі. По-друге, в Росії вони доступні в аптеках, і пацієнти можуть безконтрольно і самостійно ними лікуватися. Ні в одній цивілізованій країні світу не можна купити ці серйозні і деколи небезпечні препарати без рецепта.
За даними, озвученими вченими, сьогодні 25% штамів Streptococcus pneumoniae стійкі до пеніциліну, в кожному 3-му випадку синьогнійну паличку не візьме жоден з існуючих у світі антибіотиків. Проблему може посилити і московське літо-2010 — аномальні температури здатні провокувати мутації мікроорганізмів. А значить, кількість патогенних бактерій, частково або повністю стійких до антибіотиків, тільки зросте. "Резистентність до антибіотиків наростає у мікроорганізмів набагато швидше, ніж світова спільнота може виробити нові групи більш дорогих і потужних антибіотиків", — вважає провідний науковий співробітник лабораторії госпітальних інфекцій ФГУН "Центральний НДІ епідеміології Росспоживнагляду" Василь Акімкін.
Вчені прийшли до висновку, що антибіотиків пора шукати заміну або доповнювати терапію ними іншими формами лікування.
— Можливо, супербактерії — це така ж небезпечна, як свинячий грип, — каже головний дитячий інфекціоніст країни академік РАМН Василь Учайкін. — Але проблема стійкості інфекцій до антибіотиків дійсно дуже серйозна, і Росія повинна виробити кроки щодо її подолання.
Вчені висловилися на користь того, що держава повинна скоротити списки антибіотиків, отпускающихся без рецепта (про що розмови йдуть вже багато років), що захистить наш народ від бездумного самолікування. Лікарі ж повинні ретельніше ставитися до призначення препаратів, паралельно формуючи практику використання антибіотиків у пацієнтів. "Якщо б ми правильно ставилися до антибіотиків, можливо, з тієї ситуації, яка склалася зараз, просто не було б", — каже Мірошников.
Крім того, вчені вважають за необхідне проводити информработу серед населення, роз'яснюючи шкоду самолікування.
Между тем проблема резистентности на государственном уровне в России никак не решается. От сепсиса погибает людей больше, чем от ишемической болезни сердца. К примеру, в Великобритании проблемой антибиотикорезистентности занимается специальный комитет в палате лордов английского парламента. В России ничего подобного нет и не намечается.
Врачи-инфекционисты: «Супербактерия» может мутировать и добраться до России». Микроб, который не берут антибиотики, теперь проявился в Израиле
Между людьми и микробами объявлена «новая гонка вооружений».
У лікарні Тель-Авіва відстежено мутація кишкової палички, яка не лікується антибіотиками. У отчі від інших бактерій, які представляли небезпеку лише для осіб з ослабленим імунітетом, нова супербактерия може вражати людей здорових, пише ізраїльська газета «Едіот Ахронот».
- Мутировавшая бактерія викликає запалення сечостатевої системи, ран і внутрішніх органів, - сказав ізраїльським журналістам завідувач епідемічним відділенням лікарні Йехуд Кармель. - Якщо інші бактерії цього виду, складові «здорове середовище» кишечника зазнають мутації, катастрофи не уникнути.
Раніше повідомлення про супербактериях, які не чутливі до антибіотиків, приходили з Японії та Англії. Там микромутанты зароджувалися також в стаціонарах. На думку вчених, небезпечно те, що мікроби виявилися «студенти». Тобто вони вміють передавати один одному інформацію як перемогти той чи інший антибіотик. Одна колонія вчить бути невразливою іншу.
- Це питання обговорювали на сесії Європейського регіонального бюро ВООЗ, що пройшов у вересні в Москві, - сказала заступник директора департаменту охорони здоров'я та санітарно-епідеміологічного благополуччя людини Мінсоцздраврозвитку Галина Чистякова. - Дійсно, такі бактерії виявлено в ряді країн. І враховуючи міграційні потоки, немає гарантії, що мікроби не будуть занесені і на інші території. ВООЗ зараз проводить перевірку, вивчає це питання.
- Ризик появи такої бактерії дійсно існує, - вважає завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб Російського державного медичного університету, академік РАМН Василь Учайкін. - Про це, пам'ятається, ще Герберга Уелс написав. Нам постійно повідомляють про бактеріях, які стали не чутливі до того чи іншого антибіотика. Але поки, думаю, це чергова роздута проблема - на подобі «пташиного грипу», атипової пневмонії і вірусу H1N1.
- Маленька тонкість: супербактерії нечутливі тільки до широко застосовуваних антибіотиків, - заспокоює завідувач лабораторії молекулярної біоінженерії Інституту біоорганічної хімії, к. б. н. Костянтин Мірошников. - А у медиків є «недоторканний», резервний запас цих ліків. Вони дорогі, і застосовують їх в самих крайніх випадках.
Але це не означає, що можна розслабитися! Якщо б люди не лікували антибіотиками все підряд, включаючи нежить і грип (проти вірусних інфекцій антибіотики безсилі), такої ситуації б не склалося!
Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner